Arte Zamość - nocleg w Zamościu, restauracja, sale konferencyjne, organizacja imprez

Nieprzetłumaczalne

Nieprzetłumaczalne

Agnieszka Sandomierz - Nieprzetłumaczalne - Arte Zamość

Agnieszka Sandomierz

Wystawa Agnieszki Sandomierz Nieprzetłumaczalne goszcząca obecnie w hotelu Arte jest niewątpliwie jednym z ciekawszych punktów na mapie artystycznej naszego regionu. Na ekspozycji znajdują się najnowsze, po raz pierwszy prezentowane w Zamościu prace artystki pochodzące z premierowego cyklu, niezwykle interesującego oraz odmiennego od dotychczasowych realizacji malarki. Na przełomie września i października wystawa ta miała miejsce w zaprzyjaźnionej galerii STALOWA i cieszyła się ogromnym uznaniem. Z entuzjazmem przyjęli ją również miłośnicy sztuki obecni na wernisażu.

Agnieszka Sandomierz urodziła się w 1978 roku. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez kilka lat pracowała jako asystent na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. Obecnie artystka zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem oraz kolażem. Swoje twórcze zainteresowania rozwija we własnej pracowni znajdującej się w Warszawie. Agnieszka Sandomierz jest laureatką licznych nagród i stypendiów, a także brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, targach sztuki o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym.

Warto wyjaśnić tytuł wystawy będący jednocześnie nazwą całego cyklu. Nieprzetłumaczalne, czyli trudne, skomplikowane, wymagające dłuższej wypowiedzi oraz wysiłku intelektualnego. Taka jest właśnie twórczość Agnieszki Sandomierz – nieoczywista, wciągająca, interesująca. Prace ukazują emocje trudne do wyrażenia, a malarstwo jest najlepszym do tego środkiem, tak podczas wernisażu podsumowała swój najnowszy dorobek sama artystka. Cykl Nieprzetłumaczalne, chociaż odmienny od dotychczasowych, bardziej realistycznych prac artystki, pozostaje w dialogu z wcześniejszymi dziełami. Niezmiennie człowiek jest w centrum zainteresowania, a wnikliwe obserwacje ciała ludzkiego i codziennego życia są głównym tematem malarstwa i kolaży. Nowy natomiast jest sposób wypowiedzi artystycznej. Artystka idzie krok dalej w swojej twórczości, sięga po formy syntetyczne, momentami zbliżające się do abstrakcji. Ogromy wpływ na malarstwo Agnieszki Sandomierz ma jej prywatne życie. Stąd powtarzającym się motywem są portrety dzieci czy psy. W dziełach króluje jednak temat ludzkiego ciała, niejednokrotnie rozczłonkowanego, traktowanego fragmentarycznie, po to, by ponownie zostało scalone w nową, spójną całość. Szczególnie jest to widoczne w kompozycjach kolażowych, w których za pomocą realnych elementów zestawionych w niecodzienny sposób artystka tworzy nowy, własny, indywidualny kawałek świata. Prace malarki noszą poważne znamiona sztuki abstrakcyjnej, jednakże w każdej kompozycji widoczne jest ciało – niezaprzeczalne źródło inspiracji artystycznej. Agnieszka Sandomierz sięga nie tylko po widoczne formy ludzkiego ciała, proponuje wycieczkę znacznie głębiej, do wnętrza organizmu i umysłu. W jej dziełach widoczne są struktury przypominające ludzkie organy, na przykład mózg, który odsyła widza nie tylko do sfery cielesnej, ale i tej intelektualnej. Patrząc na dzieła malarki można odnieść wrażenie, że momentami sięga ona jeszcze głębiej, aż do samego mikrokosmosu. Swoje „cielesne” kompozycje tworzy za pomocą linii i plam podobnie jak ciało zbudowane jest z małych komórek. Artystka przez swoje dzieła zaprasza widzów do własnego, intymnego, często hermetycznego świata, ostatnimi czasy również nierealistycznego.