galeria
Od 6 kwietnia w galerii hotelu Arte prezentowana jest wyjątkowa ekspozycja autorstwa cenionego, zamojskiego artysty Dariusza Piekuta. Ma ona charakter retrospekcyjny, ukazuje najważniejsze realizacje twórcy w zakresie rysunku, grafiki i malarstwa, odkrywając przed zamojską publicznością największe atuty działalności artysty.
Piekut od lat związany jest z Zamościem. Tu stawiał swoje pierwsze, artystyczne kroki. W 1979 roku ukończył zamojskie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, następnie obronił dyplom z grafiki w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Jego dzieła cieszą się ogromnym uznaniem zarówno w Polsce jak, i na arenie międzynarodowej, dlatego też trafiają do prywatnych kolekcji sztuki, muzeów i galerii w kraju oraz za granicą. O splendorze artysty świadczą również liczne wystawy indywidualne i zbiorowe, o zasięgu ogólnopolskim, a także światowym, w których od lat aktywnie bierze udział.
Ekspozycja zabiera widza w artystyczną podróż przez najbardziej reprezentacyjne realizacje Piekuta. Godnymi uwagi są najstarsze wśród prezentowanych prac grafiki, pochodzące z lat 90., przedstawiające kompozycje o charakterze industrialnym. Temat maszyn, rozwoju i przemysłu absorbował artystę przez niemalże 10 lat, jak sam twierdzi jest on niezwykle atrakcyjny i tajemniczy. Piekut tworzy nowoczesne przestrzenie za pomocą multiplikowanych, kubistycznych brył, drabin, rur, oddając klimat panujący w fabrykach czy magazynach. Uzyskany efekt horror vacui z jednej strony wskazuje na zachwyt nad industrializmem, z drugiej jednak świadczy o przytłoczeniu wywołanym postępem cywilizacyjnym. Warto również zwrócić uwagę na Tkaninowce, które zapewniły artyście miejsce w Związku Artystów Polskich. Rysunki przedstawiają abstrakcyjne struktury stworzone z materiału, które przypominają słynne Abakany. Tkanina natomiast tworzy analogie z tkankami, które podobnie jak nitka jest najmniejszą jednostką w dziele sztuki, tak komórki są budulcem ciała. Twórca operuje zawężoną gamą barwną, ograniczył ją do brązu, szarości i zieleni. Buduje nowoczesne, zgeometryzowane, industrialne przestrzenie za pomocą drobnych kresek, charakterystycznych dla prac graficznych. Ciekawa jest również technika, jaką posługuje się artysta. Oprócz popularnego tuszu używa on ekoliny (skondensowana, płynna farba akwarelowa), która czyni jego twórczość jeszcze bardziej wyjątkową. W ostatnich latach Piekut powrócił do korzeni swej sztuki – do tematów związanych z nowoczesnymi technikami i przemysłem, jednakże obiekty wytworzone przez człowieka znajdują się już w otoczeniu natury. Niejednokrotnie zniszczone, oplecione przez roślinność samochody, czy lokomotywy przypominają romantyczne kompozycje rodem z obrazów Fridricha. Dużą część wystawy zajmują dzieła malarskie. W kręgu zainteresowań artysty znalazł się Zamość i Roztocze, jednakże nie są to zwyczajne pejzaże i weduty. Piekut tworzy z fragmentów rzeczywistości kolaże, powołując do życia nowe, fantastyczne przestrzenie, niejednokrotnie w alokalnych barwach. Syntetyczne, zgeometryzowane przestrzenie budowane za pomocą impastów i pociągnięć szpachlą idealnie oddają klimat roztoczańskich pól oraz zamojskich zabytków. Niewątpliwie twórczość Piekuta cieszy się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów i miłośników sztuki. Jest to swoista promocja regionu na arenie krajowej i międzynarodowej.
Wystawa Rysunek i malarstwo6 kwiecień 2018 – maj 2018
Hotel Arte I piętro
Czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10-20