galeria
Po letniej przerwie galeria sztuki znajdująca się w Arte Hotelu powróciła ze swoją artystyczną działalnością. 6 września 2019 roku odbył się wernisaż wystawy Mileniusza Spanowicza pod tytułem: Malarstwo ołówkowe. Niniejsza ekspozycja powstała w wyniku współpracy zamojskiego hotelu Arte oraz warszawskich przyjaciół z galerii STALOWA. Czy graficzne, monochromatyczne dzieła wykonane w technice rysunkowej przyciągną miłośników sztuki równie jak malarskie prace eksponowane na poprzednich wystawach?
Na początku warto przytoczyć kilka faktów związanych z biografią tego znakomitego artysty. Mileniusz Spanowicz z wykształcenia jest zoologiem, z zamiłowania podróżnikiem, fotografem, w końcu rysownikiem. Chciałoby się rzec „człowiek renesansu” szczególnie w miejscu, gdzie prezentowana jest wystawa – w mieście zwanym „Perłą renesansu” czy „Padwą północy”. Spanowicz od wielu lat mieszka w Boliwii, choć sam siebie nazywa „obywatelem świata”. Z Ameryką Południową związane są również jego zoologiczne badania, bowiem podróżując po Puszczy Amazońskiej odkrył kilkadziesiąt gatunków owadów. Podczas wypraw do serca dżungli wykonuje również liczne fotografie, które obejrzeć można między innymi w albumach i czasopismach poświęconych przyrodzie bądź fotografice na najwyższym, światowym poziomie.
Tak fascynujący, pełny przygód styl życia musiał odcisnąć piętno na rysunkach Spanowicza. Analizując jego graficzne dzieła niemal od razu można dostrzec fotograficzną precyzję i sposób kadrowania, a także delikatne, niezauważalne wręcz przejścia między poszczególnymi odcieniami szarości. Oprócz tego niekiedy widoczne są wyraźne kontrasty pomiędzy niektórymi elementami kompozycji czy tłem, polegające na zestawieniu obok siebie czerni i czystej bieli. Takie komponowanie dzieła, również należy odnieść do fotograficznych zainteresowań i umiejętności artysty. Co jest tematem prac graficznych Spanowicza? Bardzo często w rysunkach pojawiają się struktury przypominające owady czy egzotyczne rośliny bądź ich fragmenty, co nawiązuje do wykształcenia oraz pasji artysty – do dzikiej fauny i flory. Twórcy nie są również obce zagadnienia związane ze sztuką, zwłaszcza nowoczesną i współczesną. W jego rysunkach pojawia się wiele elementów, które wskazują na co najmniej znajomość, a być może nawet inspiracje zjawiskiem surrealizmu, malarstwem symbolicznym czy abstrakcją. Dostrzec tu można nawiązania do kompozycji światowej sztuki, między innymi Salvadora Dali, jak również do polskich, klimatycznych dzieł Zdzisława Beksińskiego. Wykorzystuje realne fragmenty rzeczywistości, na przykład ludzkie i zwierzęce ciała, architekturę, roślinność lub zdobycze techniki, zestawiając je ze sobą w nieoczywisty sposób, tworzy własny, artystyczny świat. Nadrealizm kompozycji potęgują częste przeskalowania pewnych elementów, ukazywanie ciał fragmentarycznie oraz duplikacja, powtarzanie motywów. Technika rysunkowa często kojarzy się ze szkicami, pracami studyjnymi, wprawkami przed wykonaniem właściwej kompozycji. Mileniusz Spanowicz podniósł tą technikę do rangi pełnego, skończonego dzieła. Uważam, że jego rysunki śmiało można nazwać obrazami „namalowanymi” ołówkiem, stąd też tytuł wystawy: Malarstwo ołówkowe.
Prace Mileniusza Spanowicza ukazują oryginalną, nieoczywistą wizję świata wykreowanego przez artystę. Odzwierciedlają one jego indywidualność, pomysłowość, biegłość techniczną, a także pasję jaką jest egzotyczna fauna i flora.
Natalia Szczerba
Wystawa Malarstwo ołówkowe 6 września 2019 – październik 2019
Hotel Arte I piętro
Czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10-20