galeria
W Hotelu Arte, na I piętrze zaprezentowano kolejną wystawę balansującą na granicy realizmu i abstrakcji, noszącą tytuł Stany Przejściowe, autorstwa Dariusza Milczarka. Po raz kolejny ekspozycja powstała w wyniku wieloletniej współpracy Arte Hotelu z warszawską Galerią STALOWA. Niezwykłe malarstwo współczesnego artysty przyciągnęło na wernisaż liczne grono miłośników sztuki zarówno w stolicy, jak i w Zamościu – mieście o trwających od XVI wieku tradycjach artystycznych.
Na początku warto krótko przedstawić sylwetkę malarza. Dariusz Milczarek jest twórcą młodego pokolenia, pochodzi z Radomia. Wykształcenie artystyczne zdobył na Wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2011 roku, w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego obronił tytuł magistra, natomiast kilka lat później, w 2017 roku, pod kierunkiem tego samego pedagoga uzyskał stopień doktora. Niemniej imponujące są osiągnięcia artystyczne malarza. Brał on bowiem udział w licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych zarówno w kraju jak i zagranicą. Jego dzieła zdobią liczne muzea, galerie, a także kolekcje prywatne. Milczarek jest również laureatem wielu prestiżowych nagród oraz stypendiów przyznawanych w Polsce oraz na świecie.
Wystawa Stany Przejściowe ukazuje prace artysty powstałe na przestrzeni ostatnich lat, z kilku etapów twórczej kariery. Malarza interesują głównie ludzie oraz to, co ich otacza, stąd tak często przedstawia postaci w przestrzeniach miejskich: w kolejkach, pociągach, tramwajach. Milczarek posługuje się niezwykle ciekawą techniką malarską, jaką jest tempera żółtkowa. Mało popularna, zwłaszcza wśród twórców sztuki współczesnej technika otwiera przed artystą rozległe możliwości. Milczarek odkrył ją w wyniku fascynacji sztuką prawosławną, podczas nauki pisania ikon. Warto dodać, iż malarz sam wytwarza swoje medium malarskie, decydując przy tym jaki odcień i nasycenie farby chce uzyskać. Ponadto tempera ma aksamitną konsystencję, a także matowe wykończenie, co Milczarek w pełni świadomie wykorzystuje w swoich kompozycjach. W jego portretach wyraźnie widać inspiracje surrealizmem, szczególnie w nierealistycznych zestawieniach przedmiotów i alokalnych barw. Nie da się nie zauważyć także dzikości, być może inspirowanej fowizmem. W późniejszych dziełach artysta jeszcze bardziej oddala się od realizmu, a kompozycje niejednokrotnie zbliżają się do abstrakcji. Ewolucję malarstwa Milczarka najlepiej widać w postaci ludzkiej. Początkowo była ona realistyczna, następnie została uproszczona bądź zredukowana tylko do konkretnych części ciała, by w końcu zniknąć całkowicie w swej materialnej formie. W niemal abstrakcyjnych kompozycjach artysty pozostał tylko niematerialny, ulotny ślad człowieka, jakim jest cień. Silnym akcentem w twórczości malarza pozostają kontrastowe zestawienia barw obecne niemal we wszystkich dziełach. Początkowo twórca ukazywał kontrasty pomiędzy poszczególnymi kolorami, z czasem natomiast zaczęły go interesować również „kontrasty temperaturowe” – w ten sposób określił je podczas wernisażu sam autor interesujących obrazów. Takie zestawienia sprawiają niesamowite wrażenie na odbiorcach, a abstrakcyjna forma pozostawia im pole do własnej interpretacji. Dariusza Milczarka z pewnością można nazwać malarzem kontrastów. Jest mistrzem w ukazywaniu przeciwstawieństw kolorystycznych i temperaturowych, emocjonalnych, a także tych między zamkniętą przestrzenią obrazu, a otwartą na interpretację i widza kompozycją. Obrazy przyciągają swą kolorystyką, tematyką oraz pewną dozą tajemniczości, którą oglądający może uzupełnić własnymi przemyśleniami.
mgr Natalia Szczerba
Wystawa Dariusz Milczarek Stany Przejściowe 25 październik 2019 – grudzień 2019
Hotel Arte I piętro
Czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10-20